KARTA INFORMACYJNA

Użytkowanie gotowej powierzchni z mikrocementu Microestil

Mikrocement jest materiałem przeznaczonym do różnego rodzaju powierzchni użytkowych, takich jak:

  • podłogi,
  • schody,
  • ściany,
  • sufity,
  • zabudowy meblowe.

Każda z tych powierzchni jest użytkowana w różny sposób, a co za tym idzie jest narażana na różne obciążenia i czynniki zewnętrzne. Przed aplikacją wszystkich produktów Microestil® należy zapoznać się z informacjami zawartymi w kartach technicznych. Przed przystąpieniem do prac z produktami marki Microestil® po raz pierwszy, zalecamy wykonanie aplikacji próbnej, w celu poznania właściwości materiałów oraz sposobu ich aplikacji.

Najważniejsze czynniki mające wpływ na wytrzymałość powierzchni, to:

  • jakość i twardość podłoża na które nakładany jest mikrocement
  • rodzaj użytego mikrocementu
  • odpowiedni dobór i wykonanie poszczególnych warstw
  • właściwie dobrana, odnawialna powłoka uszczelniająco zamykająca oraz ilość jej warstw (stanowi warstwę ochronną dla całej powierzchni i jako pierwsza przejmuje oddziaływanie czynników zewnętrznych).

Istotny wpływ na wytrzymałość i zużycie powierzchni ma także rodzaj pomieszczenia. Inaczej będą zużywały się powierzchnie podłogi w strefie wejściowej, a w inny sposób w sypialni. Ważne jest, aby unikać ciągłego nanoszenia piasku i drobnych kamieni na powierzchnię posadzki. W tym celu zaleca się stosowanie wycieraczek w strefach wejściowych oraz możliwie jak najszybsze usuwanie piasku i zabrudzeń, szczególnie na powierzchniach bardzo gładkich. Nie należy przesuwać ciężkich i twardych przedmiotów po powierzchni z mikrocementu. Należy unikać upadania na powierzchnię twardych przedmiotów. Dodatkową ochronę zapewni stosowanie na przykład co jakiś czas preparatów z zawartością poliuretanu lub wosków, nanoszonych podczas okresowej pielęgnacji podłogi.

Warto zadbać o to, aby nie dopuszczać do zalegania nadmiaru wilgoci lub wody (np. w skutek pozostawiania na niej mokrego obuwia lub nieszczelnych donic z kwiatami, stojących na podłodze). Podłóg z mikrocementu nie należy nakrywać w sposób długotrwały i uniemożliwiający przepływ powietrza. Jest to szczególnie ważne w miejscach, gdzie pod takim przykryciem może gromadzić się wilgoć.

Czyszczenie:

Powierzchnie, które są najbardziej narażone na różnego typu uszkodzenia mechaniczne to podłogi i schody. Wszelkie zabrudzenia należy na bieżąco usuwać. Podłogi należy myć regularnie. Nie należy dopuszczać do zalegania piasku, wody oraz większych zabrudzeń na powierzchni mikrocementu. Powierzchnie wykonane z mikrocementu Microestil® należy czyścić i konserwować za pomocą czystego mopa, używając łagodnych, ogólnodostępnych środków myjących o neutralnym ph. Dodatkowo dopuszczalne jest stosowanie środków ochronnych zawierających poliuretan i woski. Myjąc podłogi, szczególnie te wykonane z mikrocementu proszkowego, należy zadbać o to, aby robić to dobrze wyciśniętym mopem, tak, aby nie zostawiać na jej powierzchni zbyt dużej ilości wody. Zaleca się stosowanie środków czystości dedykowanych do pielęgnacji podłóg lakierowanych np. parkietu.

Renowacja:

Lakier jako powierzchnia odnawialna, podlega normalnemu procesowi zużycia podczas użytkowania. Szybkość zużycia lakieru zależy od sposobu pielęgnacji i intensywności eksploatacji. Stosowanie dodatkowych środków ochronnych, jak w przypadku parkietu, znacznie przedłuży trwałość lakieru. W przypadku wyraźnych oznak zużycia odnawialnej warstwy lakieru, należy poddać ją renowacji poprzez zmatowienie i nałożenie nowej, jednej lub dwóch warstw. Należy pamiętać, aby renowację wykonać przed całkowitym zużyciem warstwy lakieru (aby nie dopuścić do zniszczenia głębszych warstw mikrocementu).

Użytkowanie podłogi z mikrocementu:

W trakcie użytkowania podłóg pokrytych mikrocementem, należy zabezpieczyć wszystkie nogi mebli podkładkami uniemożliwiającymi zarysowania ( w szczególności meble ruchome, takie jak krzesła). Podkładki do zabezpieczenia mebli mogą być wykonane z filcu, silikonu, korka, gumy itp. Na etapie wyboru mebli do pomieszczenia, w którym został wykonany mikrocement, należy zwrócić uwagę na to, czy jest możliwy montaż odpowiedniego zabezpieczenia.

Ważnym czynnikiem jest wielkość powierzchni styku nogi mebla z podłogą. W meblach z nóżkami, nóżka nie powinna opierać się na podłodze tylko częścią lub samą krawędzią, ale całą swoją powierzchnią. Niewłaściwie zabezpieczone nogi mebli, poddane dużym obciążeniom mogą stwarzać ryzyko powstawania wgnieceń, podobnie jak ma to miejsce przy stosowaniu innych materiałów na podłogi, tak jak np. podłogi drewniane.

W fotelach i krzesłach na kółkach należy stosować miękkie kółka (gumowe lub kauczukowe) lub specjalne podkładki na podłogę.

Należy też zadbać o zabezpieczenie nóżek mebli typu sofa. Warto zadbać o to, aby tego typu meble nie przesuwały się po podłodze bez potrzeby. Nogi takich mebli należy zabezpieczyć odpowiednimi podkładkami z silikonu, lub korka.

Przy doborze mebli, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, dotyczących ich nóg:

  • możliwość zabezpieczenia w sposób odpowiadający sposobowi użytkowania
  • powierzchnia styku nogi z podłogą – im większa tym lepiej. Zbyt mała powierzchnia nogi przenosi duże obciążenia na powierzchnię, na której stoi i w takim miejscu, w skrajnych przypadkach, może powstać wgniecenie. W razie potrzeby, istnieje możliwość zwiększenia powierzchni styku nogi z podłogą, poprzez zastosowanie odpowiednich nakładek.
  • ciężar krzeseł – ciężkie krzesło, podczas wielokrotnego przesuwania go w tym samym miejscu, zwiększa ryzyko powstania zarysowania powierzchni.

Użytkując podłogę z mikrocementu, należy unikać:

  • przesuwania po jej powierzchni ciężkich i twardych elementów (np. mebli, sprzętów AGD, itp);
  • upuszczania na nią twardych i ostrych przedmiotów;
  • użytkowania podłogi w ostrych, lub uszkodzonych obcasach;
  • zalegania piasku i zabrudzeń;
  • kontaktu powierzchni z substancjami agresywnymi, żrącymi, a także silnie barwiącymi.
  • Nie należy czyścić powierzchni z mikrocementu za pomocą silnych, agresywnych detergentów oraz o właściwościach żrących.

Użytkowanie blatów z mikrocementu:

W przypadku użytkowania blatów pokrytych mikrocementem, obróbka i krojenie produktów powinny odbywać się na deskach do krojenia. Nie należy stawiać rozgrzanych garnków i patelni bezpośrednio na blacie.

Warto pamiętać o tym że wszystkie powierzchnie o idealnie gładkiej strukturze, łatwiej ulegają zarysowaniom, niż powierzchnie strukturalne. Dlatego należy wziąć pod uwagę ten fakt, podczas wybierania rodzaju mikrocementu i dopasować go do sposobu eksploatacji.

Zupełnie inne wymagania wytrzymałościowe stawiamy ścianom gdyż nie są one narażone na wpływ tych samych czynników co podłogi i blaty.

Dodatkowe informacje oraz instrukcja użytkowania powierzchni wykonanych z mikrocementu Microestil

  • System Microestil® to gama produktów o szerokim spektrum zastosowania.
  • Możliwe jest wykonanie powierzchni z mikrocementu w wielu różnych wariantach, jak np.: Deco-Past, Poolcem, czy Microcement Plus.
  • System Microestil® umożliwia wiele konfiguracji dotyczących ilości oraz układu warstw, a każda z nich posiada odmienne cechy oraz walory estetyczne.
  • Każdy rodzaj powierzchni charakteryzuje się innymi wymaganiami oraz jest wystawiony na działanie różnych czynników zewnętrznych. Np. innym czynnikom będzie poddawana ściana pod prysznicem, a innym w pomieszczeniu suchym. Różne są także obciążenia, jakim poddawane są podłogi w korytarzu, w łazience, w salonie czy sypialni.
  • W zależności od rodzaju powierzchni użytkowej należy odpowiednio dopasować układ oraz ilość warstw poszczególnych komponentów, uwzględniając również własne priorytety i preferencje.
  • Podczas wyboru faktury powierzchni i ostatniej warstwy wykończeniowej mikrocementu, należy pamiętać, że powierzchnie o fakturze strukturalnej są z reguły odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne, takie jak zarysowania oraz są mniej śliskie, w porównaniu z powierzchniami całkowicie gładkimi.
  • Oferowana paleta kolorów Microestil® daje szerokie możliwości. Nasycenie każdego z dostępnych z kolorów można personalizować poprzez zmniejszanie lub zwiększanie dawki pigmentu (nie przekraczając jednak dawki 60 ml na 1kg mikrocementu.
  • Podczas wyboru koloru warto wziąć pod uwagę fakt, że niektóre kolory są łatwiejsze w codziennym użytkowaniu i utrzymaniu w czystości i przy niektórych kolorach ( np. odcienie bieli lub czerń) może zajść potrzeba większych starań, aby utrzymać je w dobrym wyglądzie wizualnym.
  • Przed podjęciem ostatecznych decyzji, zalecamy wykonanie aplikacji próbnej , w celu zatwierdzenia walorów estetycznych i użytkowych.

Efekty wizualne i użytkowe zależą od wielu czynników. Do najważniejszych z nich należą:

  1. Rodzaj i jakość podłoża.

    Mikrocement można aplikować na większość takich podłoży, jak: wylewki betonowe samopoziomujące i anhydrytowe; tynki gipsowe, cementowe i cementowo-wapienne; płyty GK; laminowane płyty meblowe; okładziny z płytek ceramicznych, itp. Każde podłoże musi być monolityczne, nośne, suche oraz wolne od kurzu, pyłów, zabrudzeń z tłuszczu i innych czynników, które mogą utrudniać przyczepność.

     

    Jakość i twardość podłoża to czynniki bardzo istotne dla okładzin z mikrocementu. Ten sam sposób aplikacji i układ warstw na różnych podłożach, będzie charakteryzował się różną odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Podłoża wysokiej jakości i o większej twardości korzystniej wpływają na ogólną wytrzymałość mikrocementu.

     

    Mimo, iż mikrocement, jako materiał nie wymaga dylatacji, jeśli w podłożu muszą występować dylatacje z racji jego specyfiki, to należy przenieść je na powierzchnię mikrocementu. Brak dylatacji podłoża może skutkować powstawaniem w sposób niekontrolowany tak zwanych samo-dylatacji.

  2. Technika i warunki aplikacji. Istotne czynniki wpływające na końcowy efekt wizualny i użytkowy to technika aplikacji oraz warunki, w jakich została ona wykonana:
  • Właściwe przygotowanie powierzchni i produktu;
  • Sposób prowadzenia materiału, (siła docisku pacy, kąt nachylenia itp);
  • Rodzaj użytej packi (twardość, rozmiar, materiał z jakiego jest wykonana);
  • Grubość nakładanej warstwy – każda warstwa materiału powinna być nakładana w najcieńszej z możliwych warstw, na jaką pozwala gradacja kruszywa danego rodzaju mikrocementu. Zbyt grube warstwy mogą spowodować pogorszenie walorów użytkowych oraz większe zużycie produktów;
  • Czas pomiędzy aplikacją kolejnych warstw – nakładanie kolejnych warstw mikrocementu, przed utwardzeniem się warstwy poprzedniej, jest niewłaściwe i może powodować obniżenie twardości wykonanej powierzchni. Mikrocementy proszkowe można aplikować na jeszcze wilgotną warstwę poprzednią, w celu uzyskania powierzchni o wyższym stopniu gładkości. Decydując jednak, co do wyboru stopnia gładkości powierzchni, należy pamiętać, że powierzchnie strukturalne są odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne i mniej śliskie, a powierzchnie całkiem gładkie z kolei łatwiejsze w utrzymaniu czystości.
  • Wilgotność podłoża i powietrza w trakcie procesu wykonywania oraz w trakcie utwardzania się wszystkich warstw – zbyt wysoka wilgotność, może wpływać na obniżenie parametrów wykonanej powierzchni. Optymalne warunki aplikacji, to: wilgotność podłoża poniżej 4%, wilgotność powietrza poniżej 70%. Podczas wykonywania poszczególnych etapów aplikacji, również wpływamy na wilgotność, znacznie ją podnosząc, dlatego należy kontrolować wilgotność podczas całego procesu, a w razie potrzeby należy ją korygować, (np. poprzez odpowiednie wietrzenie, lub ogrzewanie);
  • Temperatura podłoża i temperatura powietrza – optymalna temperatura aplikacji, to około 18-23 ℃. (wyższa może przyspieszać pewne procesy, w tym schnięcie, a niższa spowalniać te procesy);
  • Sposób szlifowania – efekt końcowy będzie różnił się, w zależności od: wykonywania lub nie, tak zwanych międzyszlifów podczas aplikacji; rodzaju i gradacji użytego papieru ściernego; siły docisku; ilości obrotów urządzenia szlifierskiego itp.
  • Ilość warstw uszczelniających, sposób i warunki ich aplikacji.

3. Sposób użytkowania i pielęgnacja. Aby jak najdłużej utrzymać najwyższą jakość powierzchni z mikrocementu, należy stosować się do kilku prostych i podstawowych zasad użytkowania, wymienionych w niniejszej karcie.

Po całkowitym wykonaniu powierzchni z mikrocementu, zaleca się, nie poddawać jej obciążeniom przez około 24h. Po upływie tego czasu, dopuszcza się delikatne użytkowanie powierzchni, z zachowaniem szczególnej ostrożności oraz unikanie używania wody i moczenia posadzki. Pełne utwardzenie powierzchni następuje po około 7-14 dniach. Po upływie tego okresu, wykonane powierzchnie podłóg i schodów, można eksploatować w sposób normalny, zgodny z jej przeznaczeniem.

Przed zastosowaniem zakupionych produktów, należy zapoznać się z instrukcją aplikacji oraz aktualnymi kartami charakterystyki i kartami technicznymi produktów, które dostępne są w sklepie z produktami, na stronie www.benarte.pl.

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto sprawdzić, jakie możliwości daje konkretny produkt, a także jak taka powierzchnia sprawdza się w praktyce oraz ocenić jej stan i stopień zużycia podczas codziennej, kilkuletniej ekspolatacji.

Uwaga: Powyższe informacje mają jedynie charakter pomocniczy i nie zwalniają wykonawcy z przeprowadzenia prób, w konkretnych warunkach aplikacji oraz wykonania oceny, co do spełnienia wymogów konkretnej inwestycji. Wszystkie informacje i zalecenia w niniejszej karcie, dotyczące stosowania omawianych materiałów, podane są w dobrej wierze i uwzględniają aktualny stan wiedzy i doświadczenie zespołu Microestil.

KONTAKT

Maestro-Decoratore Artur bąk

ZADZWOŃ LUB NAPISZ

Polityka prywatności